Županijska smotra učeničkih zadruga

Županijska smotra učeničkih zadruga održana je 15. travnja 2016. godine u OŠ Jabukovac. Učenička zadruga Una naše škole osvojila je 2. mjesto i sudjelovati će na državnoj smotri učeničkih zadruga.

Čestitamo!

Naša zadruga ističe se brojnim aktivnostima koje kontinuirano provodimo, a drugo mjesto koje smo osvojili na županijskoj smotri samo je posljedica nesebičnog rada i truda svih zadrugarki i zadrugara.

Učitelji koji su uljučeni u rad zadruge i koji su zaslužni za uspjeh su Kristina Radanović, Sanja Mrkus, Barbara Tonković, Kristina Bizjak, Dijana Kralj, Josipa Antić, Sanja Bulimbašić Biga, Iva Budak, Klara Pereković, Vesna Čolan, Matea Sokač Terešak, Vesna Majdandžić i Ivan Novak.

Na ovogodišnjoj županijskoj smotri predstavili smo se novim proizvodom - torbama.

Priča o našim torbama priča je o suradnji, zajedništvu, sinergiji, timskom radu. Na početku školske godine promišljali smo o novim proizvodima kojima bismo promovirali bogatu povijest dvorskoga kraja i naglasak stavili na vještine koje polako izumiru (tkanje tapiserije, pletenje). Tako je nastala ideja o torbama s motivom staroga grada Zrina i nezaobilaznom ekološkom sirovinom iz našega kraja - ovčjom vunom, koja je zaštitni znak naše zadruge. Nakon odluke o proizvodima, krenuli smo s našim aktivnostima. Obzirom da je naša zadruga partner u projektu "Ove ruke mogu sve" koji provodi udruga RCT, naše učiteljice - voditeljice aktivnosti Složne ruke i Veselo klupko Kristina Bizjak, Dijana Kralj i Sanja Bulimbašić Biga i učenici polaznici aktivnosti surađivali su s dizajnericom Jadrankom Hlupić Dujmušić na osmišljavanju dizajna torbi. Tako je nastala torba s vunenim preklopom:

Zatim smo osmislili torbe s motivom Zrina i torbe s ukrasom od tapiserije. Sve torbe s motivom Zrina su ručno oslikane, a za to je zaslužan učitelj likovne kulture Ivan Novak s učenicima od 5. do 8. razreda (a prvi idejni prijedlog djelo je knjižničara Mate Barića).

Na županijskoj smotri prikazali smo praktičan rad izrade tapiserije, koji su prezentirali Doris Ivelić i Danijel Španović, učenici 4. razreda s mentoricama Ivom Budak i Josipom Antić. Ukrasi od tapiserije na našim torbama predstavljaju spoj tradicije i modernog dizajna.

Osim torbi, predstavili smo i lutkice od vune, koje nas podjećaju na vremena u kojima su djeca zajedno s majkama i bakama stvarala svoje igračke, njegujući danas pomalo zaboravljene obiteljske vrijednosti. Lutkice smo pretvorili u broševe, dajući im također novu uporabnu vrijednost. Lutkice od sirove vune izrađivali su učenici pod mentorstvom učiteljica Kristine Radanović i Sanje Mrkus.

Veliku podršku u radu naše zadruge daje nam domar Mate Barić, koji rješava sve tehničke potreškoće, ali i svojim vrijednim savjetima, osobito u području hortikulture, daje veliki doprinos našoj zadruzi.

Izvrsnu suradnju ove školske godine ostvarili smo i sa Srednjom školom Ivana Trnskoga iz Hrvatske Kostajnice u projektu "Ove ruke mogu sve". U radionicama pletenja i izrade torbi sudjelovali su i roditelji naših učenika: Vlatka Blažeković, Ivana Slijepčević, Nikolina Mikičić I Danijela Mitić.

Zahvaljujemo svima koji su pružili podršku radu naše zadruge.

Na županijskoj smotri rad zadruge izvrsno je prezentirala Una Menićanin (6. razred).

Vijest o održavanju smotre premijeli su i mediji, više možete pročitati ovdje.

Ako ste zainteresirani za proizvode naše zadruge (ili za suradnju), možete nas kontaktirati e-mail: una@os-dvor.skole.hr

objavio: Vesna Majdandžić   datum: 18. 4. 2016.

« Ožujak 2024 »