Projekt „Učini obr(A)t“

U ponedjeljak, 9. svibnja 2016. godine u sklopu drugog dijela provedbe projekta „Učini obr(A)t" realiziran je planirani program posjeta završnih razreda osnovne škole „Otvorenim danima“ srednjih obrtničkih škola u Sisku. Izvješće je pripremila pedagoginja Stojanka Strineka.

Projekt „Učini obr(A)t“ financiran je sredstvima Europskog socijalnog  fonda u sklopu Operativnog programa Razvoj ljudskih potencijala 2007.-2013. Nositelj projekta je Sisačko-moslavačka županija s partnerima Hrvatskim zavodom za zapošljavanje - Područnim uredom Sisak i Hrvatskom obrtničkom komorom – Obrtničkom komorom Sisačko-moslavačke županije. Cilj navedenog projekta je promovirati poduzetničku kulturu i deficitarna obrtnička zanimanja, ojačati vezu obrazovanja i potreba tržišta rada, potaknuti zapošljavanje i samozapošljavanje u deficitarnim obrtničkim zanimanjima, te na taj način pridonijeti regionalnom razvoju.

Učenici osmog razreda zainteresirani za upis u obrtnička zanimanja u pratnji pedagoginje posjetili su Industrijsko-obrtničku i Strukovnu školu u Sisku. Na „Otvorenim danima“ srednjih obrtničkih škola, pored učenika naše škole sudjelovali su učenici iz još 17 osnovnih naše županije. Sve sudionike posjeta dočekali su članovi projektnog tima  „Učini obr(A)t“ ispred Industrijsko-obrtničke škole Sisak u Sisku. Gospođa Snježana Tomašević, voditeljica projekta Učini obr(A)t, obratila se prisutnim učenicima i njihovim voditeljima poželjevši im dobrodošlicu i  iskazavši im zahvalnost za aktivno učešće u projektu. Nakon njenog obraćanja, učenicima osmih razreda zanimanja koja nudi Industrijsko-obrtnička škola predstavili su učenici  i učitelji navedene škole.  Naši  učenici imali su  priliku upoznati se s načinom izvođenja nastave, uvjetima u kojima škola radi, školskim radionicama, opisom pojedinih zanimanja, praktičnom nastavom uz mogućnost postavljanja pitanja učenicima, učiteljima i majstorima. Na taj način predstavljena su im zanimanja: CNC operater, mehaničar poljoprivredne mehanizacije, instalater grijanja i klimatizacije, vodoinstalater, automehaničar, autolimar, autoelektričar, elektromehaničar i elektroinstalater.

Nakon toga učenici su posjetili Strukovnu školu u Sisku gdje su im na isti način bila predstavljena zanimanja koja škola nudi:  građevinski tehničar, tehničar cestovnog prometa, nautičar unutarnje plovidbe, vozač motornog vozila, rukovatelj samohodnim građevinskim strojevima, keramičar – oblagač, zidar, krovopokrivač, tesar, stolar, soboslikar - ličilac, fotograf, krojač, te pomoćna zanimanja kuhar, slastičar, pekar, cvjećar, stolar, krojač,soboslikar i ličilac. Prezentacija zanimanja je bila zanimljiva i vrlo korisna. Učenici su pokazali veliku interes, pogotovo za njezin praktični dio i prikaz postignuća učenika škole. Na kraju radnog dijela za sve sudionike  projekta organizirana je vožnja brodom rijekom Kupom, obilazak utvrde Stari grad Sisak i ručak u restoranu Stari grad.

Na povratku kući, učenici su iskazali zadovoljstvo druženjem i  dobivenim informacijama s kojima će im sigurno biti lakše odabrati srednju školu. Navedene aktivnosti dio su aktivnosti profesionalne orijentacije učenika 8. razreda koje škola provodi.

Stojanka Strineka, pedagoginja

Učenički osvrti:

Najviše mi se svidio obilazak učionica za praksu u Industrijsko-obrtničkoj školi. Poslije toga smo se vozili brodom i išli u obilazak Starog grada gdje smo i ručali. Sve u svemu bilo je to lijepo i korsino druženje.

Jelena Vulić, 8. razred

U posjetu srednjim školama u Sisku najviše mi se svidjelo što smo mogli ići po učionicama za praksu i vidjeti konkretne postupke izrade predmeta. Odlazak u Sisak pomogao mi je u odabiru srednje škole.

Dragana Knežević, 8. razred

U posjetu školama bilo je odlično, najviše su mi se svidjela mjesta za praksu. Bilo je to jedno novo, lijepo i korisno iskustvo.

Vladimir Ivanović, 8. razred

U školama smo upoznati sa zanimanjima koja škole nude, prostorom za praksu i načinom rada. Poslije obilazaka škola vozili smo se  brodom do Starog grada i išli na ručak. Bilo mi je vrlo zanimljivo, upoznao sam nove prijatelje, zabavili smo se, a ujedno smo dobili korisne informacije za upis srednje škole.

Nemanja Vukičević, 8. razred

objavio: Vesna Majdandžić   datum: 23. 5. 2016.

« Ožujak 2024 »