Završna konferencija projekta Pet za net

Završna konferencija za medije projekta Pet za net održana je u Osnovnoj školi „Braća Bobetko“ u Sisku 7. lipnja 2016. Naša škola bila je partner u ovom značajnom projektu, kojim smo nastojali podići razinu svijesti učenika, učitelja, roditelja i opće javnosti o problemima vezanim za sigurnost djece na internetu.

Udruga „Suradnici u učenju“ je nositelj projekta, a škole partneri koje su provodile projekt, osim nas, su Osnovna škola „Braća Bobetko“ iz Siska i Osnovna škola Davorina Trstenjaka iz Hrvatske Kostajnice.

Voditelj projekta Darko Rakić na konferenciji je istaknuo da je projektom „Pet za net“ uspješno educirano više od 200 učenika, 70 učitelja i 100 roditelja, ali i lokalna zajednica o problemima vezanim za sigurnost djece na internetu.

Osnovni ciljevi projekta bili su: podići razinu svijesti učenika, učitelja, roditelja i opće javnosti o problemima vezanim za sigurnost djece na internetu te pružiti učenicima, učiteljima i roditeljima mogućnost usvajanja znanja o odgovornom i sigurnom korištenju interneta, računala i mobilnih tehnologija.

Projekt su financirali Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa i Sisačko–moslavačka županija.

U našoj školi realizirane su po dvije radionice za učenike 4. i 5. razreda (uključujući i 4. razred Područne škole Rujevac), roditelje učenika 4. i 5. razreda i učitelje o sigurnosti na internetu, te video radionica za zainteresirane učenike od 5. do 8. razreda. Kroz radionice „Sigurno odrastanje u stvarnome i virtualnom svijetu“ i „Kako se snalaziti u svijetu interneta i novih tehnologija?“ učenici su se upoznali s opasnostima interneta, te načinima kako ih prepoznati i izbjeći. Učitelji su upoznati kako poučavati primjereno, odgovorno i sigurno korištenje interneta, a roditelje smo osvijestili kako se sve mogu i moraju brinuti, te pomoći svojoj djeci kada se radi o problemima vezanim za sigurnost na internetu.

„Učenici i učitelji iz tri osnovne škole snimili su 9 odličnih filmova o sigurnosti na internetu. U snimanju filmova sudjelovalo je više od 50 učenika, učitelja i stručnih suradnika, a snimljeno je više od 70 minuta videozapisa.", istaknuo je Darko Rakić na konferenciji.

Učenici naše škole snimili su tri filma: Otmičar na mreži, Prijateljstvo i Mačak u vreći.

Autori filma Otmičar na mreži Vlatko Miljenko Blažeković, Dino Tadić, Ivana Mikičić i Lidija Štrbac nastojali su prikazati opasnosti upoznavanja putem interneta:

Film Prijateljstvo osmislili su, snimili i montirali Lana Slijepčević, Una Menićanin, Andrej Mitić, Lucija Tesla i Žarko Živković. Ovim video uratkom učenici nastoje potaknuti svijest o negativnim stranama izoliranja i vrijeđanja od strane vršnjaka, prikazujući osjećaje djevojčice koja se nalazi u takvoj situaciji:

Film Mačak u vreći djelo je učenika Dajane Ćorković, Aleksandra Grčića, Aleksandra Juzbašića, Žarka Živkovića i Lucije Tesla. Filmom učenici nastoje potaknuti oprez prilikom kupovine predmeta od nepoznate osobe:

Najboljim filmom projekta izabran je film „Nestali“ Osnovne škole Davorina Trstenjaka iz Hrvatske Kostajnice“, rekao je voditelj projekta Darko Rakić, te najavio da će se svi filmovi moći pogledati mrežnoj stranici projekta www.ucitelji.hr.

U projektu su u našoj školi, osim učiteljice informatike Vesne Majdandžić, sudjelovali učitelji Barbara Tonković, Klara Pereković, Dijana Kralj, Kristina Bizjak i Marin Čakarić.

Ravnateljica naše škole Marica Tubić na konferenciji za novinare zahvalila je Udruzi Suradnici u učenju što je prepoznala i izabrala našu školu kao partnera u projektu i naglasila značaj projekta za školu i lokalnu zajednicu.

Više o našim aktivnostima koje smo provodili tijekom godine u projektu Pet za net možete pročitati ovdje.

objavio: Vesna Majdandžić   datum: 8. 6. 2016.

« Ožujak 2024 »