„Obuli smo različite čarape“ – obilježavanje Dana sindroma Down

21.3. obilježava se Svjetski dan sindroma Down. U znak potpore i solidarnosti oboljelima od ove bolesti toga dana nose se različite čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. U obilježavanju su sudjelovali i najmlađi učenici naše škole, prvašići.

Downov sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška. Nastaje u trenutku začeća. Nije ga moguće izmijeniti, niti liječiti.

Ciljevi obilježavanja ovog dana su buđenje svijesti i razumijevanja te međunarodna podrška, kako bi se poštivala prava ljudi s Down sindromom.

Obilježavanje ovog dana u prvom razredu realiziralo se kroz razgovor o Down-ovom sindromu i gledanje kratkog dokumentarnog filma. Učenici su spoznali da djeca rođena sa Down sindromom izgledaju i ponašaju se drugačije, možda teže hodaju, govore i uče, no da su i oni djeca koja imaju svoja prava i potrebe koje moramo poštivati. Aktivnosti su provedene na satovima razrednika i likovne kulture. Osim što su prvašići obuli različite čarape i likovnim zadatkom pokazali su kako misle na Down-ovce. Likovni radovi ukrasili su pano u učionici.

objavio: Barbara Stanojević   datum: 12. 4. 2017.