29. smotra učeničkih zadruga RH

Ja sam zadrugar/ka, a ti?

Pod ovim sloganom je u Zadru, na poluotoku u objektu Arsenal, u organizaciji Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva, Agencije za odgoj i obrazovanje i Hrvatske zajednice tehničke kulture od 3. do 6. listopada 2017. godine održana 29. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske.

Našu školu su predstavljale učenice Una Menićanin i Lana Slijepčević pod mentorstvom učiteljice Kristine Radanović.

Škola domaćin Smotre bila je Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola Stanka Ožanića iz Zadra.

Pokrovitelji Smotre bili su Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta,  Zadarska županija i Grad Zadar.

Na smotri su sudjelovale 64 učeničke zadruge iz osnovnih i srednjih škola te centara za odgoj i obrazovanje koje su se na Smotru plasirale temeljem postignuća na županijskoj smotri. Sudjelovalo je i 10 učeničkih zadruga koje su prezentirale istraživački rad. Na smotri su izložbom gostovale četiri učeničke zadruge iz Zadarske županije i Učenička zadruga Matija Gubec iz Tavankuta.

I ove godine na Smotri je postavljeno 20 županijskih izložbenih prostora na kojima je svoje radove izložilo preko 400 učeničkih zadruga. Učeničke zadruge zadarske županije održale su 10 pokaznih kreativnih radionica za sve sudionike i posjetitelje. Udruga turističkih vodiča Zadra – Donat, sponzor Smotre, upoznala je sudionike Smotre sa ljepotama i znamenitostima Zadra.

Naša Učenička zadruga Una nakon uspjeha na Županijskoj smotri i osvojenog drugog mjesta u travnju ove godine, ostvarila je pravo sudjelovanja na 29. smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske. Učenice Lana Slijepčevići Una Menićanin pod vodstvom učiteljice Kristine Radanović predstavljale su našu učeničku zadrugu Una i proizvode koje učenici marljivo izrađuju tijekom cijele školske godine. Na državnoj smotri nije bilo rangiranja pa tako niti pobjednika. Naša zadruga dobila je usmenu pohvalu članova Prosudbene komisije za kreativnost koja se očitovala u svim segmentima nastupa, od prezentacije djelatnosti sekcije, preko znanja i kreativnosti učenica i mentorice, pa sve do samog izložbenog prostora koji je ispunio svoju ulogu što se tiče funkcionalnosti i estetike. Bili  smo originalni i prepoznatljivi te smo dostojno predstavili nesebičan rad i trud svih naših zadrugarki i zadrugara te našu školu i na taj način zahvalili svima koji su nam pružili podršku u radu naše zadruge.

Mladi zadrugari ove su godine članovima Prosudbenog povjerenstva prezentirali svoje najbolje proizvode, rad i postignuća svojih zadruga i prikazali praktične radove. Kreativnost i inovativnost mladih zadrugara vidjela se na svakom izložbenom prostoru. Bilo je tu vrlo maštovitih ukrasnih i uporabnih predmeta od keramike, stakla, drveta, tekstila, vune, čipke, jabuka uzgojenih u školskim voćnjacima, meda i raznih pripravaka od sapuna i krema do čajnih mješavina koje su pripremile vrijedne ruke mladih zadrugara.

Na zatvaranju Smotre zahvalnice i pohvalnice svim sudionicima podijelili su predsjednik Državnog povjerenstva prof. Miroslav Tratnik, tajnica Državnog povjerenstva Vladimiru Brezak i predsjednica Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva mr. sc. Marica Berdik.

Pomalo umorni, ali obogaćeni novim iskustvima, poznanstvima i s novim idejama vratili smo se u našu školu. Dio ugođaja sa događanja u Zadru i pregršt proizvoda učeničkih zadruga naše Domovine možete vidjeti u galeriji slika.

Izvještaj pripremila učiteljica Kristina Radanović

objavio: Kristina Radanović   datum: 15. 10. 2017.