Lektira na zanimljiv način

Lektirno djelo Ante Gardaša Duh u močvari, učenici četvrtog razreda obradili su na zanimljiv način, koreliran s likovnom kulturom. Različitim zadatcima pokazali su svoju kreativnost, logičko zaključivanje i izrazili svoje mišljenje o pročitanom djelu.

Zadaci dramatizacije ulomka koji im se najviše svidio, pisanje monologa (povezano elementima građanskog odgoja – predradsude), pisanje pisma glavnim junacima, poruka koje im poručuje djelo, uspoređivanje knjige i filma, upoznavanje vrsta ptica koje žive u Kopačkom ritu i intervju s jednim likom, sve je to zainteresiralo učenike za rad. Svaka skupina trebala je oslikati određeni zadatak.

Na kraju sata održali smo kratku raspravu s pitanjem Je li bolje čitati knjigu ili gledati film? Odgovori su bili zanimljivi, a rezultat 50% - 50%.

Evo nekoliko zapažanja o riješenim zadacima, a na kraju pogledajte dramatizaciju i intervju.

Nadam se da će se i vama svidjeti.

Vesna Kunstl Vuić, učiteljica savjetnica

Zašto se djelo zove Duh u močvari a ne Lovokradica?

Knjiga se zove Duh u močvari zato što se govori o duhu koji plaši i ubija životinje. Još se zove Duh u močvari zbog toga što je dječak Halas stalno govorio o duhu. U stvari, nije bilo duha pa mislim da bi se knjiga moglo zvati i Lovokradica.

Ema Vujanić

Djelo se ne zove Lovokradica  zato što nitko nije znao da je duh lovokradica i zato što djelo ne bi bilo zanimljivo i napeto da se odmah po naslovu znalo da je riječ o lovokradici.

Dajana Ćorković

Da sam ja Kovačević

(monolog)

Zovem se Kovačević. Selo u kojem živim zove se Kopačevo.

U njemu se uvijek nešto događa, kao npr. Evo, Levay je bio lovokradica, a okrivili su mene. Bio sam jako razočaran, jer uvijek bih ja bio za nešto kriv. Teško je živjeti s predrasudama. Gdje god sam krenuo, govorilo bi se da sam ja taj lovokradica. Na kraju su djeca dokazala da nisam već da je Levay. Policija je došla i uhitila ga, a meni se predsjednik Lovačkog društva Vučević ispričao. Ja sam mu ovaj put oprostio. Levay je izašao iz zatvora i zamolio Vučevića da ostane lovočuvar. On mu je dozvolio. Sada opet radi.

Nakon svega, Lecay i ja smo se počeli opet družiti i sve se vratilo u normalu.

Katarina Mlađenović

Ja sam Kovačević

(monolog)

Ja sam Kovačević, lovočuvar u Lovačkom društvu u Kopačevu. Mještani Kovačeva a ponekad i predsjednik Lovačkog društva Vučević su me često optuživali da sam ja lovokradica.

Moj nećak bakalar i njegov prijatelj Slanina s prozora moje kuće pratili su dva sumnjivca u čamcu koja su odlazila u crnim kabanicama. Kada bi došli u Crnu Gredu okretali bi kabanice na bijeu stranu kao da su duhovi močvare. Miron i Eukaliptus su im otkrili skrovište u napuštenom bunkeru ispod granja. Sve se razjasnilo i otkrivene su lovokradice, a to su Laszlo Levay i njegov rođak. Levay je uzgajao svinje i junice, ali mu je to služilo kao pokriće jer je privatnim mesarima prodavao meso divljači koje je dobivao lovokrađom.

Ja sam sretan jer se dokazalo da su mene krivo optužili. Svima sam oprostio.

Domagoj Pejaković

Ja sam Kovačević

Ja sam Kovačević. Za sve sam kriv. Uvije ako se nešto sdesi u selu, okrive mene. Na kraju se dokaže da sam nevin.

Zbog toga nisam sretan. Kad su otkrili da je Levay lovokradica, a ne ja, bilo mi je puno lakše. Nakon što se dikazalo da da i ovaj puta nisam kriv, sve predrasude i meni su nestale.

Intervju s Levayem

Bili smo uzbuđeni za vrijeme intervjua s Levaye  i mislili smo da će ga razljutiti. Ali, on ga nije razljutio, već suprotno, oraspoložio gaje. Pitali smo ga hoće li biti opet lovočuvar, rekao je da biželio, ali da se svima mora prvo ispričati, a pogotovo kovačeviću.

Mislili smo da je ostao onako zločest, ali se pokazalo da je dobar čovjek.

Bili smo sretni jer se Levay odlučio popraviti.

Edo Juranović

Intervju s Levayem

Bilo mi je jako teško kad je Levay rekao da nema ni novca, niti djece.

Kada izađe iz zatvora želim mu svu sreću, da ima ženu, djecu i puno novca.

Znam da mu je bilo jako teško prihvatiti da je on lovokradica. No ipak, to nije smio napraviti. Na kraju se pokazao dobrim čovjekom.

Maria Magdalena Vratan

Poruke

Budi hrabar i nikad ne odustaj.

Ne optužuj druge za svoja nedjela.

U nevolji je najbolje imati prijatelja.

Djeca i odrasli mogu pomagati divljim životinjama.

Bez prirode nema života.

Usporedba knjige i filma

U filmu nema:

• ulomka kad Miron dobiva poziv od Liptusa,
  • likova Slanine i Bakalara, da Melita kuha večeru Liptusu i Mironu,
  • Levayeva rođaka,
  • Snijeg ne pada

U knjizi:

• su se sakrili u zemunicu ispod stola i Miron je povratio,
  • spominje se da Melita brine za ranjenu srnu,
  • nisu pravili snjegovića i puce (dugme) nisu stavili kao nos,
  • nisu lovili Kovačevića, bila je skupština Lovačkog društva i kada su ulovili Levaya
  • pada snijeg

objavio: Vesna Majdandžić   datum: 24. 3. 2015.