Županijska smotra učeničkih zadruga

17. travnja 2015. godine u Osnovnoj školi Dragutina Tadijanovića u Petrinji održana je Županijska smotra učeničkih zadruga, na kojoj je sudjelovala i naša zadruga "Una". Zadrugu su predstavljale učenice Milica Knežević (5. razred), Vanja Tkalčević (8. razred) i Kristina Slavulj (8. razred). Osvojili smo visoko 5. mjesto u konkurenciji 16 učeničkih zadruga.

Čestitamo svim učenicima i učiteljima koji su omogućili ovaj uspjeh!

Na ovogodišnjoj županijskoj smotri predstavili smo se zadrugarskim vlakom i rečenicom koja ga opisuje: „Kad se male ruke slože, sve se može, sve se može!“. Vlakić prevozi naših 5 novih proizvoda: štucne, držače salveta, čestitke, moderne šalove spojenih krajeva i pripadajuće im poklon kutije.

Učenička zadruga „Una“ obuhvaća 7 aktivnosti/skupina: Nit po nit, Složne ruke, Veselo klupko, Eko ljekovito, Cvjećari i povrtlari, Likovna skupina te Svijet u mreži.

Mali zadrugari, polaznici skupine NIT PO NIT pripremaju platna za izradu tapiserije, vješto popunjavaju oslikano platno pomoću jednakih komadića vune u različitim bojama i time sve svoje zamisli, igru mašte pretvaraju u stvarnost - prekrasne slike. Većina slika predstavlja ono što učenici vide oko sebe, krajolik Pounja.

Skupinu SLOŽNE RUKE  pohađaju učenici koji imaju poteškoća u razvoju, prihvaćanju okoline, socijalizaciji s vršnjacima i poteškoća u učenju i ponašanju. Pohađajući ovu skupinu prvenstveno nastoje  spoznati i otkriti svoje pozitivne vrline.

Učenici se bave izradom nakita od gline i glinamola kojeg suše, bojaju temperama, lakiraju bezbojnim lakom (ogrlice na koži i žici, broševi) te nakita od fimo mase kojeg peku u pečnici (naušnice, narukvice, ogrlice, broševi...) i ukrasa za bor  (kuglice od špage i slame ).

Skupina VESELO KLUPKO okuplja one učenike koji vole plesti i prisjećati se kako su to radili naši stari. Izrađuju, odnosno pletu priglavke (vunene čarape ili šlapice za hodanje po kući), šalove, trake za kosu, torbice i sve to od domaće čiste vune - bijele ili sive boje.

EKO LJEKOVITO je skupina mladih zadrugara koja djeluje u nižim razredima Područne škole Rujevac. Osposobljavaju se za stjecanje praktičnih znanja i vještina u obavljanju poslova proizvođača i prerađivača ljekovitog i aromatičnog bilja te razvitku ekološke svijesti. Najjači proizvod ove skupine je mast od gaveza dobra za liječenje reumatskih tegoba.

U školskom dvorištu posjedujemo plastenik u kojem borave zadrugari, polaznici skupine CVJEĆARI I POVRTLARI. Ova aktivnost je namijenjena učenicima koji pokazuju interes za praktičnu primjenu znanja u uzgoju biljaka. Oni uzgajaju, njeguju i zaštićuju biljke te vode računa da nam je unutarnji i vanjski prostor škole čist, uredan i uređen ukrasnim biljkama.

Naša LIKOVNA SKUPINA razvija kreativan način izražavanja učenika raznovrsnim likovnim tehnikama i materijalima. Gotovim proizvodima, uglavnom slikama uljepšavaju prostor škole i svoj dom. Također oslikavaju i svilene marame.

Sve aktivnosti su usko povezane s tradicijom naših starih. Da bi sve to modernizirali pomaže nam skupina SVIJET U MREŽI  koja nas upoznaje s opasnostima interneta i potiče na razvijanje sposobnosti procjene internetskih stranica, vrednovanja informacija, sigurnog i odgovornog korištenja informacijsko-komunikacijske tehnologije. Učenici prikupljaju, obrađuju informacije i objavljuju na mrežnim stranicama škole. Za smotru učeničkih zadruga snimili su film o četiri aktivnosti unutar naše zadruge.

UKRATKO: cilj učeničke zadruge „Una“ je što bolje predstaviti ovaj kraj i njegove ljude kroz aktivnosti koje nudi, poboljšati motoričke sposobnosti kod učenika, razviti ljubav za zajedništvom, pokušati napraviti brend škole, razviti što veću povezanost sa zajednicom i pokušati je turistički obogatiti dajući joj novi suvenir.

Kristina Krnjaić, voditeljica INA "Veselo klupko"

objavio: Vesna Majdandžić   datum: 20. 4. 2015.

« Ožujak 2024 »