2020-04-30 20:15:00

Kako postati Eko škola u sedam koraka

Početkom nastavne godine 2019. / 2020. naša se škola prema odluci Učiteljskog vijeća prijavila u Projekt stjecanja statusa Međunarodne Eko škole. Zadatak je bio proći 7 koraka prema Metodologiji Eko škola.

 

Realizacija plana i programa Eko škole Dvor

 

Naša škola je prošla 7 koraka prema Metodologiji Eko škola:

 

1. korak – 23.1.2020. je Osnivačkom skupštinom osnovan Eko – odbor, nositelj odgovornosti rada Eko škole. U provedbi programa Eko škole potporu nam pruža i lokalna zajednica.

 

2. korak – Ocjena stanja okoliša ( postupanje s otpadom, uporaba energije, voda, promet, zdrava prehrana, školska kupovna politika, vanjski okoliš, politika zaštite okoliša i nastavni plan i program ).

 

3. korak – Plan i program djelovanja – izrada programa rada s jasnim ciljevima, zadacima i nositeljima aktivnosti.

 

4. korak – Praćenje stanja i ocjenjivanje: utemeljene su eko – patrole u razredima koje su pratile odnos učenika i djelatnika prema otpadu, štednji energije i vode te bili nositelji ekoloških aktivnosti.

 

5. korak – Rad prema Nastavnom planu i programu:

Učitelji bilježe u napomenu uz svoju nastavnu jedinicu – sadržaji i ishodi nastavnog predmeta i izvannastavne aktivnosti su u skladu s planom i programom Eko škole.

Pojedini učitelji prilažu nastavne pripreme.

Brojne tjedne učenici nisu proveli u prostoru škole zbog epidemije Covid – 19. Unatoč tome, u sklopu nastave redovnih i izbornih predmeta, izvannastavnih aktivnosti, te zahvaljujući suradnji sa školskom zadrugom "Una", Srednjom školom u Hrvatskoj Kostajnici te lokalnom zajednicom, tijekom nastavne godine su provedene brojne aktivnosti poput: obilježavanja Olimpijskog dana, Dana kruha, Dana jabuka, Dana kravate, Dana pješačenja, Dana voda, Dana planeta Zemlje, Dana plesa, selektivnog prikupljanje otpada, sudjelovanja u akcijama čišćenja okoliša škole, praćenja potrošnje energije i vode, radionica Zdrav za 5, plesnih radionica, radionica recikliranja, sadnje drveća u okolišu škole i brojne druge.

 

6. korak – Obavješćivanje javnosti i uključivanje medija

Putem mrežnih stranica škole obavještava se javnost.

Putem promjenjivog panoa educira se i obavještava učenike, djelatnike i roditelje o eko – datumima i eko - aktivnostima.

Učenici su na satu likovne kulture izradili prijedloge za logo škole, odabran je rad koji je pripremljen za službeni logo.

7. korak – Ekološki kodeks

Učenici su na satu dodatne nastave iz hrvatskog jezika dali prijedloge za slogan - kodeks Eko škole od kojih je složen službeni slogan.


 

EKO PORUKA

Čuvajmo izvore, Unu,

Zrin i dol,

čuvajmo šumu

i nebeski svod.

Čuvajmo zelenu i plavu boju,

čisti zrak,

čuvajmo Dvor –

naš lijepi kraj.

 

Svih 7 koraka je odobreno te je završno izvješće poslano Udruzi Lijepa Naša koja prati naš rad i odobrava status Međunarodne Eko škole.

Kao koordinatorica Projekta zahvaljujem svim učenicima i djelatnicima škole, roditeljima i lokalnoj zajednici na zajedništvu, suradnji i doprinosu u ovom važnom projektu tijekom zahtjevne i izazovne nastavne godine. Nadam se i vjerujem da ćemo steći navedeni status i imati priliku svi zajedno nazočiti svečanom podizanju Zelene zastave – simbola Eko škole. A nakon toga nastavljamo sa svojim radom, s još više aktivnosti i ostvarenih ciljeva.

 

Učiteljica Silvana Baljak


Osnovna škola Dvor