Prezentacija projekta "Dvor - jučer, danas, sutra"

Prateći tendenciju suvremene škole i nastave u Osnovnoj školi Dvor u nizu projekata održana je 28. travnja 2009. godine u školskom holu prezentacija još jednog projekta pod nazivom „Dvor – jučer, danas, sutra“.

U uvodnom dijelu prezentacije ravnateljica gospođa Vlatka Jeričević iskazala je svoje zadovoljstvo zbog postignuća i rezultata ovakvog istraživačkog rada, kao i zadovoljstvo zalaganjem učenika i učitelja. Istaknula je pritom da su ovakav način, metode i pristup u skladu s Hrvatskim nacionalnim obrazovnim standardom, koji je unio značajne promjene u odgojno-obrazovni sustav, a to je usmjerenost poučavanja na učenike. Znanja koja učenici stječu radeći na ovakvom projektu trajnija su i pamtit će se cijelog života.

U projektu su sudjelovali učenici od 5. do 8. razreda u različitim skupinama iznoseći svoja viđenja Dvora jučer, danas i sutra.

Učenici literarne skupine pisali su o ljepoti krajolika Dvora ističući pritom jednu i jedinu Unu. Skupina povjesničara obznanila je povijesne znamenitosti nekada i danas, te istaknula podrijetlo i ime Dvora. Geografska skupina priredila je slikovnicu o rijeci Uni s rječnikom geografskih pojmova. Plakate o katoličkim župama u okolici Dvora priredili su učenici na vjeronauku. Korelaciju njemačkog jezika i povijesti upriličili su učenici igrokazom Dvor kroz povijest, prikazujući pritom vrijedne i zorne dokaze dvorske prošlosti.

Glazbena skupina učenika, obučenih u narodne nošnje, manifestirala je prezentaciju u tri dijela. Prvi dio predstavljao je prošlost. Tu su učenice prikazale pripremu djevojke za udaju i pritom su zapjevale dvije starinske pjesme. Pjesmom i kolom „Dvor daleko“ prikazan je Dvor danas uz pratnju tamburaške skupine, a skupina učenika repala je na istu pjesmu prikazujući budućnost.

Na školskim panoima učenici su izložili likovne radove vezane temom uz Unu i starinske kuće. Učenici informatičke skupine prikazali su filmove i multimedijske prezentacije, i na taj način tekstom, slikom i animacijom pokazali povijest Dvora i utvrda Gvozdansko i Zrin, prirodna bogatstva, kulturu i gospodarstvo ovog kraja.

učiteljica Nevenka Arbutina

objavio: Vesna Majdandžić   datum: 30. 4. 2009.