Blagdan sv. Katarine

U srijedu, 25. studenog 2015. godine, učenici Osnovne škole Dvor, koji pohađaju katolički vjeronauk, pod vodstvom ravnateljice Marice Tubić i vjeroučitelja Antonija Boškića, sudjelovali su na misnom slavlju povodom proslave blagdana sv. Katarine u Divuši.

Euharistijsko slavlje predvodio je sisački biskup Vlado Košić uz župnika Stjepana Filipeca te nekoliko župnika iz okolnih župa sisačke biskupije. Obraćajući se okupljenim vjernicima, biskup Košić jasno je naglasio Katarininu hrabrost da u teškim vremenima obrani svoju vjeru pred tiranima. Posebno je bio svečan dan u Divuši i zbog posvete oltara i blagoslova krstionice i ambona koji su isklesani u bračkom kamenu te prijenosa moći blaženog Miroslava Bulešića. On je također, na tragu sv. Katarine nekoliko stoljeća kasnije ostao vjeran Kristu do posljednjega daha.

O SV. KATARINI

Sv. Katarina Aleksandrijska bila je učena žena svoga vremena. Rimski službenik Maksimin Daia,  koji je upravljao krajem u kojem je živjela Katarina, zaljubio se u nju. Mlada ga je kršćanka odbila. Tako Katarina biva suočena s izazovom da pred vrsnim filozofima ondašnjeg vremena obrani tezu kako Krist, unatoč tome što je umro na križu, jest Bog. Izvrsnim govorničkim vještinama, poznavanjem filozofije i teologije, pridobila je mislioce na svoju stranu te su, rasvijetljeni milošću, prionuli kršćanstvu.

Tada Maksimin daje načiniti kotač s bodežima s kojim će biti sasječena. Međutim kotač se raspao. Ipak, nije izmakla mučeničkoj smrti te joj biva odrubljena glava. Prema predaji, anđeli su prenijeli tijelo svetice na brdo Sinaj i sahranili ga. Na tom mjestu podignut je najstariji samostan na svijetu, samostan sv. Katarine koji postoji još i danas.

Zaštitnica je filozofa, teologa, branitelja vjere, nastavnika, studenata, knjižničara. Svima nam je poznata izreka: „Sveta Kata, snijeg na vrata“. To je vrijeme kada ispraćamo jesen i pozdravljamo zimsko godišnje doba. Od Svete Katarine počinju pripreme za Božić (Došašće) i pjevaju se božićne pjesme.

Plakat su izradili učenici 4. razreda

Izvori: http://sveci.net/index.php/component/content/article/2-uncategorised/691-sveta-katarina-aleksandrijska

objavio: ANTONIJO BOŠKIĆ   datum: 26. 11. 2015.

« Ožujak 2024 »