Terapijski psi u prvom razredu

5. veljače učenicima prvog razreda naše škole na vrata učionice je stiglo veliko čupavo iznenađenje. Predsjednica udruge Društvo Naša djeca Sisak Renata Fridrih i volonterka Ana Valentić posjetile su našu školu u pratnji dva terapijska psa.

Izvješće su pripremile Lucija Tesla i Milana Stambolija, 8. razred (INA "Svijet u mreži")

Učenici 1. razreda nisu znali za iznenađenje koje im je pripremila njihova učiteljica Vesna Kunstl Vuić i bili su ugodno iznenađeni kad su vidjeli pse. U početku su se djeca igrala s psićima, a onda su imali uobičajen nastavni sat dok su dva psića veselo skakutala oko njih. Primijetili smo da su uživali u svakom dijelu tog sata. Drugi su sat psići otišli, a djeca su dobila zadatak da likovno prikažu svoj doživljaj pasa. Njihove radove možete vidjeti u priloženim fotografijama.

Lucija Tesla, 8. razred

Izjava Renate Fridrih, prof.:

Po zanimanju sam defektolog – logoped  a moje radno mjesto je u Poliklinici za zaštitu djece grada Zagreba.  U djetinjstvu sam često volontirala u aktivnostima Crvenog križa u Sisku, a danas sam nastavila volontiranjem u udruzi Društvo Naša djeca – Sisak u kojoj sam predsjednica od 1997.g. Isto tako, član sam drugih udruga za pomoć djeci s teškoćama u razvoju i kroničnim bolestima.
Društvo Naša djeca – Sisak je nevladina udruga koja djeluje od 1955.g. i provodi aktivnosti sa djecom i za djecu više od 60 godina. U udruzi se provode mnoge aktivnosti, a neke od njih su: Gradovi – prijatelji djece, Dječji forum, Dječje gradsko vijeće grada Siska, „Za osmijeh djeteta u bolnici“, „Obuka pasa za rad sa djecom socijalno ranjivih skupina (djeca s teškoćama u razvoju, djeca s kroničnim bolestima i djeca s posebnim potrebama, zlostavljana i zanemarena djeca“ „Ruke dobrote za djecu u gradu Sisku – patronažni rad sa djecom u udomiteljskim obiteljima“, „Za mala hrabra srca“, „Malim koracima do uspjeha“, „Bebina škrinjica “….)
Program s obučenim psima već je poznat u SMŽ. Psići Evie i Heidi su započele boravak u OŠ Galdovo u Sisku prije godinu dana, a od ove godine Evie, Heidi i Nia imaju nove prijatelje u OŠ Davorina Trstenjaka – Hrvatska Kostajnica i OŠ Dvor u Dvoru. U Sisku će nastaviti sa aktivnostima u OŠ I. Kukuljević – Sisak. Program je uz podršku ministarstva odgoja i obrazovanja, zdravlja, socijalne politike i pravosuđa.
Boravku pasa prethodilo je mnogo učenja i vježbe kroz četiri godine. Njihov trener pri obuci je gospodin Vladimir Bolha iz Škalnice (Rijeka) koji je svoja iskustva i rad sa psima objavio u knjizi „Psima s ljubavlju“. Više od 40 godina obučava pse za različite namjene, a Evie, Heidi i Nia su naučile nove vještine kako bi mogle sudjelovati sa djecom u školi, bolnici, domovima za djecu, centrima za rehabilitaciju i dr. ustanovama.
Djeca su prilikom dolaska psića vesela, vedra, dobrog raspoloženja, često ulože više truda prilikom pisanja i  čitaju. Uvijek je susret sa psima djeci novo i lijepo iskustvo i novo znanje u susretu sa životinjama.

Osvrti učenika:

Karla Tkalčević: Danas sam dragala psića. Oni su vrlo lijepi i drage životinje. Vjerujem da su psi prijatelji.

Milana Rogulja: Kada su psići ušli u razred jako su nas razveselili. Dugo sam se igrala s njima. Bilo je vrlo zanimljivo.

Una Nišević: Danas je bilo predivno. Htjela bih da psići budu svaki dan s nama, zanimljivije je učiti s njima.

Ivona Pavlović: Dragala sam psiće. Hoću da dođu opet. Igrala sam se s njima.

Jelena Joka: Meni je danas bilo super. Učiteljica nam je rekla da nam u razred dolaze dvije „igračke“. Onda su došli psići. Hvala učiteljici.

objavio: Vesna Majdandžić   datum: 15. 2. 2016.

« Ožujak 2024 »