Provedba projekta Učini obr(A)t

U ponedjeljak, 22. veljače 2016. godine u sklopu projekta „Učini obr(A)t održano je predavanje za učenike osmog razreda i njihove roditelje. Nositelj projekta je Sisačko-moslavačka županija s partnerima Hrvatskim zavodom za zapošljavanje - Područnim uredom Sisak i Hrvatskom obrtničkom komorom – Obrtničkom komorom Sisačko-moslavačke županije.

Projekt „Učini obr(A)t“ financiran je sredstvima Europskog socijalnog fonda u sklopu Operativnog programa Razvoj ljudskih potencijala 2007.-2013.

Cilj projekta je promovirati poduzetničku kulturu i deficitarna obrtnička zanimanja, ojačati vezu obrazovanja i potreba tržišta rada, potaknuti zapošljavanje i samozapošljavanje u deficitarnim obrtničkim zanimanjima, te na taj način pridonijeti regionalnom razvoju.

Prema podacima Zavoda za zapošljavanje, deficitarna obrtnička zanimanja su zidar, tesar, fasader, soboslikar-ličilac, krovopokrivač, instalater grijanja i klimatizacije, plinoinstalater, vodoinstalater, autolimar, dimnjačar i bravar. Projektima poput ovog želi se, ne samo potaknuti zanimanje osnovnoškolaca za deficitarna zanimanja, već i ukloniti predrasude s tih zanimanja koja još uvijek postoje u određenom dijelu društva. OŠ Dvor jedna je od 18 osnovnih škola u kojima će biti organizirane promotivne kampanje za učenike završnih razreda kako bi ih se potaknulo učenike na upis u ista, istaknula je Snježana Tomašević, voditeljica projekta Učini obr(A)t.

Predavanju su se pored učenika osmog razreda odazvali i njihovi roditelji. Predavanje je bilo zanimljivo, interaktivno i vrlo korisno. Učenici su pokazali veliki interes za sadržaje predavanja, pogotovo za njegov praktični dio. Na kraju su zajedno s roditeljima izrazili zadovoljstvo dobivenim informacijama s kojima će im sigurno biti lakše odabrati srednju školu.

Stojanka Strineka, pedagoginja

Foto: Marija Plavšić, 7. a

Dana 22.3.2016 provedena je radionica projekta „Učini obr(a)t“ gdje smo učili o deficitarnim zanimanjima, odnosno zanimanjima za kojima je velika potražnja. Deficitarna zanimanja su zanimanja koja „izumiru“ i nema ih puno na tržištu, pa je potražnja velika i posao se odmah dobiva. Sve što smo vidjeli mi se čini vrlo korisnim i važnim za našu budućnost.

Mihajlo Nišević, 8. razred

(INA "Svijet u mreži")

objavio: Vesna Majdandžić   datum: 24. 2. 2016.