KRISTALNI ZVONČIĆI ili kako smo snimili radioigru

Snimiti radioigru nije tako lako kako se čini, ali nije niti tako teško ako imaš dobro društvo i znanje kako se to radi.

Prvo što nam je bilo potrebno da napravimo radioigru je bila ideja! Učiteljica Klara i ja smo razmišljale, dogovarale se, smišljale….

Jednoga dana, samo se pojavila! U mojoj radnoj sobi, na polici, stajala je jedna stara knjiga s igrokazima. Nakon što sam pročitala sve svoje knjige i one iz školske knjižnice i sve igrokaze s interneta, uopće ne znam kako sam previdjela tu tanku, bijelu knjižicu s tvrdim koricama i smješnim zmajem.

Odličile smo za našu radioigru upotrijebiti dramski tekst Kristalni zvončići Zlate Kolarić-Kišur. Kako je to dramski tekst,  a ne radijski, trebalo ga je prilagoditi. Izbacila sam neke kraće dijelove, a umjesto didaskalija, pisala sam tekst za pripovjedača.

To je bio jednostavniji dio.

Zatim smo odlučile koji će učenici sudjelovati i koji od tih učenika bi bio najbolji za koju ulogu. Podijelile smo uloge. Sljedilo je uvježbavanje čitanja. Uvježbavali smo i uvježbavali. Pa smo još malo uvježbavali.

Kada su učenici uvježbali čitati baš jako dobro, sljedilo je snimanje. Snimali smo na moje prijenosno računalo. Dio po dio. Tekst smo podijelili na čak 48 dijelova. Mnoge dijelove smo snimali i po 7-8 puta dok god nije bilo dobro. Ti dijelovi su bili kratki, ponekad i samo jedna rečenica ili riječ.

Nakon što smo snimili čitanje teksta, snimali smo sve pozadinske zvukove i šumove, glazbu i pjevanje. Snimanje je trajalo cijeli jedan školski dan.

Predvečer toga dana u tišini svoje radne sobe, preslušala sam i odabrala najbolje pročitane dijelove, zvukove i glazbu.

Slijedila je montaža zvuka. Slaganje dijelova, rezuckanje višaka, nadoštukavanje tamo gdje je falilo, normaliziranje snimke, dodavanje zvučnih efekata.

I gotovo! Trebalio mi je “samo” cijelo poslijepodne, večer i dobar dio noći.

Snimila sam radioigru na nekoliko CD -ova i sljedeći dan smo je pustile učenicima.

Početna zbunjenost i sram učenika pretvorili su se u oduševljenje i veliko veselje našim “malim-velikim” projektom!

p.s. Radioigra je bila zapažena na županijskom Lidranu te predložena za državno Lidrano. Nažalost, nismo pozvani, ali smo ušli u konkurenciju za nagradnu igru Volimo Sisačko-moslavačku županiju iz novinarsko-dramskih radionica osnovnih škola koje je organizirao Radio Quirunus. Sada je samo važno da glasate za nas! Naša radioigra će se emitirati 27. travnja u 13:15 na Radio Quirinusu (91.7 i 97.6 Fm). A ako vam se ne da čekati emisiju, Kristalne zvončiće možete poslušati odmah!

Učiteljica Irena

objavio: Klara Pereković   datum: 7. 4. 2016.

« Ožujak 2024 »