Državna smotra učeničkih zadruga

5. i 6. listopada 2016. godine održana je u Zadru na poluotoku u objektu «Arsenal», 28. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske, u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva i Hrvatske zajednice tehničke kulture. Našu školu su predstavljale učenice Una Menićanin i Doris Ivelić pod mentorstvom učiteljice Kristine Radanović.

Izvješće je pripremila učiteljica Kristina Radanović, voditeljica izvannastavne aktivnosti Složne ruke u Učeničkoj zadruzi Una:

Smotra učeničkog zadrugarstva je manifestacija koja predstavlja pravi festival stvaralaštva, kreativnosti, inovativnosti i poduzetništva djece i mladih. Na 28. Smotri sudjelovali su i svoje proizvode i svoj rad prezentirati 79 najboljih učeničkih zadruga iz cijele Hrvatske, koje su pravo za sudjelovanje na Državnoj smotri stekle temeljem uspjeha na županijskim smotrama i jedna učenička zadruga iz inozemstva. Svoje zasebne izložbene prostore imale su i županije – njih 20, na kojima je svaka od 486 učeničkih zadruga iz cijele Hrvatske, izložila svoj najproizvod. Istraživačke radove izvedene u programu učeničke zadruge prezentiralo je 11 učeničkih zadruga. Na Smotri su održane i  pokazne radionice za sudionike i posjetitelje Smotre.

Naša Učenička zadruga Una nakon uspjeha na Županijskoj smotri i osvojenog drugog mjesta u travnju ove godine, ostvarila je pravo sudjelovanja na 28. smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske. Učenice Doris Ivelić i Una Menićanin pod vodstvom učiteljice Kristine Radanović predstavljale su našu učeničku zadrugu Una i proizvode koje učenici marljivo izrađuju tijekom cijele školske godine. Na državnoj smotri nije bilo rangiranja pa tako niti pobjednika. Naša zadruga dobila je usmenu pohvalu članova Prosudbene komisije za kreativnost koja se očitovala u svim segmentima nastupa, od prezentacije djelatnosti sekcije, preko znanja i kreativnosti učenica i mentorice, pa sve do samog izložbenog prostora koji je ispunio svoju ulogu što se tiče funkcionalnosti i estetike. Bili  smo originalni i prepoznatljivi te smo dostojno predstavili nesebičan rad i trud svih naših zadrugarki i zadrugara te našu školu i na taj način zahvalili svima koji su nam pružili podršku u radu naše zadruge.

Mladi zadrugari ove su godine članovima Prosudbenog povjerenstva prezentirali svoje najbolje proizvode, rad i postignuća svojih zadruga i prikazali praktične radove. Kreativnost i inovativnost mladih zadrugara vidjela se na svakom izložbenom prostoru. Bilo je tu vrlo maštovitih ukrasnih i uporabnih predmeta od keramike, stakla, drveta, tekstila, vune, čipke, jabuka uzgojenih u školskim voćnjacima, meda i raznih pripravaka od sapuna i krema do čajnih mješavina koje su priremile vrijedne ruke mladih zadrugara.

Pomalo umorni, ali obogaćeni novim iskustvima, poznanstvima i s novim idejama vratili smo se u našu školu. Dio ugođaja sa događanja u Zadru i pregršt proizvoda učeničkih zadruga naše Domovine možete vidjeti u galeriji slika.

Vijesti objavljene u medijima možete pogledati na poveznicama:

Osvrt učenice Doris Ivelić:

Dana 4. listopada 2016. krenuli smo na put u Zadar na državnu smotru zadruga. Bilo je jako lijepo. Vidjeli smo što drugi učenici stvaraju u svojim zadrugama. Posjetili smo Morske orgulje i Pozdrav Suncu. Predstavili smo školu što smo bolje mogli. To je bilo jedno lijepo iskustvo, a posebno večernji program i druženje s ostalim učenicima.

objavio: Vesna Majdandžić   datum: 18. 10. 2016.