Škola u prirodi četvrtih razreda

Petra Begić, učenica 4. a razreda, opisala je doživljaje iz škole u prirodi. Pročitajte učeničke doživljaje, kao i haiku pjesme nastale tom prigodom.

Petra Begić:

Na početku puta prema moru iako je bilo malo dosadno, uspjeli smo se i zabaviti. Pričali smo priče, viceve i smijali smo se. Veselili smo se posjetu nacionalnom parku „Plitvička jezera“ ali je vrijeme bilo jako ružno. Padala je kiša, grmjelo je i sijevalo i zato smo morali odgoditi posjet Plitvicama. Vodič nam je govorio o njima i nešto smo naučili a uz to i zabavljali smo se!
Nakon dužeg putovanja napokon kreće naš veliki doživljaj. Izašli smo iz tunela „Sveti Rok“ koji prolazi kroz Velebit i ispred nas se stvorilo more veliko poput neba, plavo sa dijamantnim odsjajima. Svi smo se veselili u autobusu. Uskoro smo stigli na odredište tj. u Petrčane gdje smo bili smješteni u hotelu Pinia. Kako nas je u putu pratila kiša bili smo veseli što nas je na moru dočekalo sunce. Nakon smještaja u hotelu i odmora odmah smo krenuli na kupanje. Nije nam dugo trebalo da završimo svi u moru iako je učiteljica rekla da se samo malo smočimo tj. da malo šećemo po vodi. Nakon večere je došlo vrijeme za rješavanje prvih zadatka. Ugodno smo se smjestili na terasi hotela i započeli sa učenjem. Dan nam je brzo prošao. Bili smo umorni i krenuli smo na spavanje.

U jutro smo krenuli u istraživanje mora i obilazak Petrčana. Šetali smo uz plažu, skupljali kamenčiće i školjke, upoznavali nove biljke uz more i životinje u moru. Vidjeli smo kako izgleda morska spužva, morski krastavac, meduza. Nije nam se svidjelo što je na plaži bilo flašica i vrećica, ali smo vidjeli da stanovnici brinu o ekologiji. Naučili smo kako izgleda palma, smokva, lavanda, ružmarin, badem, maslina, vidjeli zemlju crvenicu. Nakon obilaska ponovno smo radili naše zadatke. Upoznali smo pjesnike zadarskog kraja i izražajno čitali njihove pjesme. Nakon ručka i odmora kupali smo se u bazenima hotela. Uslijedilo je učenje i popunjavanje radnih bilježnica. Naučili smo što je haiku pjesma. Natjecali smo se u pisanju haiku pjesme. Tema je bila more, prekrasno, plavo, zaigrano . Nakon pjesničke večeri proglasili smo četiri najbolje pjesme. Na kraju večeri su nas nastavnice iznenadile modnom revijom kojom smo pokazali koliko smo kreativni. Svi smo se dobro zabavljali i vrijeme nam je brzo prolazilo.

Što je lijepo, kratko traje, pa je tako došao i dan povratka koji smo iskoristili za posjet nacionalnom parku „Paklenica“. U nacionalnom parku smo vidjeli penjače, rijetke biljke, izvore, sačuvan i čist okoliš, te mjesta na kojima je snimljen film Winetou. Mir i tišinu i našu šetnju je prekinula kiša zbog koje smo se morali vratiti u autobus i krenuti prema kući. Iako smo bili tužni što je naše putovanje lagano završavalo bili smo sretni što ćemo vidjeti svoje roditelje.

Terenska nastava je bila vrlo zanimljiva. Osim tog što smo mnogo naučili o moru, naučili smo i kako se živi i ponaša u hotelu. Stekli smo navike samoposluživanja hrane (švedski stol). Naučili smo biti tihi i ne smetati drugima. Odvajanje od roditelja prvi put i nije bilo strašno, jer smo stekli mnogo prijatelja, družili se, a ponekad i sporili. MANEKENSKU VEČER NEĆU ZABORAVITI JER SAM PROGLAŠENA NAJBOLJOM MANEKENKOM.

HAIKU POEZIJA

a galebovi lete.
Sve stvara more.

Valerija Samardžija

objavio: Vesna Majdandžić   datum: 10. 6. 2010.