Posjet Udruge slijepih grada Siska i dijela SMŽ

4. studenoga učenici osmih razreda imali su priliku upoznati životna iskustva slijepih osoba zahvaljujući Udruzi slijepih grada Siska i dijela SMŽ. Sanja Turujlija, učenica 8. razreda opisala je predavanje koje su održali članovi Udruge. Pročitajte...

Članovi Udruge slijepih, koji su posjetili našu školu, održali su predavanje za učenike osmih razreda, na kojem su rado ispričali svoja životna iskustva. Predavanje je trajalo jedan školski sat. Gosti su se na početku zahvalili ravnateljici na pozivu. Gospođa Anka Turajlić i gospodin Matija Mihoković poučili su učenike životu slijepih i problemima s kojima se svakodnevno susreću.

Udruga slijepih na području Dvora i Siska djeluje još od 1955. godine, okuplja 152 člana (među kojima su i učenici osnovne škole i studenti). Članstvo u Udruzi je dobrovoljno. Slijepe osobe obilježava bijeli štap (pomagalo za slijepe), pomoću kojeg se kreću u prirodi, ali i u prometu. Dan bijelog štapa obilježava se 15. listopada, što im baš i nije za veselje - rekli su. Pišu i čitaju pomoću brajice (koja potječe iz Francuske). Koriste se ozvučenim mobitelima i ručnim satovima.

+

Izjavili su kako im je bilo drago što su imali priliku posjetiti nas, a mi smo se osjećali jako ugodno i sretni smo što smo naučili nešto novo.

Više o Udruzi slijepih možete pročitati na web stranici http://udruga-slijepih.hr/

Tekst: Sanja Turujlija, 8.b

Foto: Jelena Milić, 8.b

objavio: Vesna Majdandžić   datum: 5. 11. 2010.