Premijera filmova triju osnovnoškolskih filmskih skupina

31.siječnja 2012. u OŠ Davorina Trstenjaka u Hrvatskoj Kostajnici održana je premijera triju filmova osnovnoškolskih filmskih skupina iz Mečenčana, Hrvatske Kostajnice i Dvora. Svi filmovi su dokumentarnog karaktera, a rađeni su prema zajedničkoj temi tolerancije koja je početkom ove školske godine dogovorena u suradnji sa UNHCR-om, JFF-om i gospodinom Brankom Lustigom.

Premijeri su prisustvovali predstavnik UNHCR-a u Hrvatskoj gospodin Terence Pike sa svojim suradnicima Dorijanom Klasnićem i Predragom Milunićem, predstavnici Židovskog filmskog festivala Zagreb Nataša Popović, Sanjin Kaštelan i Luka Rinčić, direktorica TZ grada Hrvatska Kostajnica, ravnateljica OŠ iz Mečenčana Svjetlana Tufeković, ravnatelj škole iz Kostajnice Vladimir Ikšić i naša ravnateljica Vlatka Jeričević. Naravno neizostavni su bili učenici filmskih skupina sa svojim voditeljicama.

Nakon pozdravne riječi ravnatelja domaćina prisutnima  su pozdrave uputili  i gospodin Terence Pike i Nataša Popović, nakon čega je uslijedila projekcija filmskih uradaka.

Prvi prikazani film je bio film naše filmske skupine koji nosi naziv IPAK... Film govori o dvije djevojčice koje su unatoč vjerskoj različitosti ipak najbolje prijateljice. Jedna djevojčica je pripadnica katoličke, a druga pravoslavne vjeroispovijesti. Autorsku ekipu filma činili su snimatelji: Luka Pranjić, Vanja Knežević, Petar Rogo; montažeri: Luka Pranjić, Kristijan Knežević, Fabijan Barić; scenarististice i glumice: Marija Pranjić i Nina Trbulin.

Film je prisutnima predstavila učenica 8. razreda Marija Pranjić koja je naglasila da je posebnost naše škole to što imamo učenike obje vjeroispovijesti i unatoč  vjerskoj razlici u školi vlada  prijateljsko ozračje.

Nakon projekcije sva tri filma, gospodin Terence Pike je svakoj školi darovao nogometnu i odbojkašku loptu što je uvelike razveselilo učenike. Kroz šalu je rekao učenicima da se nada da će ga nekad pozvati da zajedno odigraju nogomet.

Sve tri škole su pohvaljene dobro obavljenim zadatkom i istaknuta je želja da se ovakva suradnja nastavi i dalje.

objavio: Barbara Stanojević   datum: 1. 2. 2012.