Pjesnički sat u Osnovnoj školi Dvor

U utorak, 1.2.2012. godine, umjesto redovitog četvrtog sata učenici od 5.-8. razreda imali su mogućnost i zadovoljstvo prisustvovati jednom neobičnom satu posvećenom poeziji koju su predstavljali-izvodili upravo njihovi autori pjesama, mlada pjesnikinja Anamaria Tubić i naša dobro poznata pjesnikinja Željka Barić.

Anamaria Tubić mlada je pjesnikinja koja je tek nešto starija od naših učenika 8.ih razreda. Rođena je 17.01.1995. u Zagrebu, a sada živi u Petrinji. Predstavila se učenicima čitajući pjesme iz svoje zbirke Lica petrinjskih ulica koju je izdala 2011. godine Udruga građana Gunja. Čitajući pjesme pjesnikinja je poručila i savjetovala učenicima da i oni počnu pisati pjesme i izbace iz sebe sve ono što ih muči, tišti ili nema odgovora na njihove upite, da se oslobode straha i stave na papir svoja promišljanja o svijetu, životu, ljudima, školi, papir trpi sve, ne bojeći se pritom da će ih netko krivo shvatiti ili kritizirati zbog toga. Posebno je dirljiva njena pjesma u kojoj govori o prijateljici Anđelini, koju je pročitala na samom kraju , koja ju je napustila, ali ona poručuje učenicima da prava prijateljstva nikad ne nestaju, da su ona su istinski i snažno pritajena u ljudima do kraja njihova života.

Drugu pjesnikinju učenici dobro poznaju. To je Željka Barić, pjesnikinja rođena 25.12.1968. u ravnoj Slavoniji u Kutjevu, a danas sa sinovima i suprugom radi i živi u Dvoru. Gospođa Barić izdala je do sada dvije zbirke pjesama, prvu pod nazivom Lađa života, i drugu pod nazivom Putokazi.

Odabirom  pjesama iz ove zbirke pjesnikinja je nasmijala i oduševila učenike čitajući im pjesme iz svoga djetinjstva u kojima se našao pokoji dječji nestašluk pa čak i laž, za kojega pjesnikinja danas nema opravdanja.

Pjesme protkane snažnim slikama djetinjstva i obiteljskog gnijezda, prostranih, širokih i zlaćanih ravnica uzburkale su dječju maštu i ispunila sva očekivanja ovog neobičnog pjesničkog  školskog sata.

Pozdrav dobrodošlice za pjesnikinje održala je ravnateljica Vlatka Jeričević, dok je za uvodnu riječ i predstavljenje zaslužna učiteljica hrvatskog jezika Nevenka Arbutina.

Učenici su s velikom pozornošću slušali poeziju i čvrsto obećali okušati se u osobnom pjesničkom izražaju.

Tekst sastavila: učiteljica Nevenka Arbutina

objavio: Barbara Stanojević   datum: 2. 2. 2012.