Posjetili smo 6.Festival židovskog filma

Učenici članovi naše filmske skupine, zajedno sa učenicima filmašima iz Hrvatske Kostajnice i Mečenčana  24.svibnja su posjetili  6.Židovski filmski festival. Festival je održan u kinu Europa u vremenu od 20.-26.svibnja, a uz brojne igrane filmove novije produkcije predstavljeni su i kratki dokumentarni filmovi koji su tematski blisko vezani uz židovstvo. Tema ovogodišnjeg Festivala bila je TOLERANCIJA.

Prema riječima gospodina Branka Lustiga, počasnog predsjednika Festivala osnovna ideja Festivala je poučiti mlade generacije o užasima iz prošlosti i Holokausta te ih upoznati sa strahotama od prije 70 godina i upozoriti na opasnosti koje nas svakodnevno okružuju, na svijet koji je i dalje prepun nasilja, patnje i smrti.

Prisustvovali smo 2. Edukacijskom jutru koje je održano u suradnji JFF-a i UNHCR-a, na kojem je bio prikazan dokumentarni film „Posljednji let Petra Ginza“. Kroz film smo vidjeli tužnu i inspirativnu priču o jednom dječaku , žrtvi zloglasnog logora Theresienstadt. Poslije filma uslijedilo je predavanje gospodina Branka Lustiga o njegovu iskustvu u zloglasnim koncentracijskim logorima Auschwitz i Bergen-Belsen i njegov razgovor s učenicima.

Učenicima se obratio i gospodin Terence Pike, predstavnik UNHCR-a u Hrvatskoj koji im je postavio nekoliko pitanja o toleranciji.

Na samom kraju, kroz film i izložbe učeničkih radova naši su učenici još jednom imali priliku saznati i naučiti o kulturi suživota i međusobne tolerancije, bez obzira na vjeru, naciju ili boju kože. Nadamo se da im ovo biti ideja o širenju svijesti o pravednosti, suradnji i prijateljstvu.

objavio: Barbara Stanojević   datum: 25. 5. 2012.