Projekt "Bolje spriječiti nego liječiti"

Učenici drugog i trećeg razreda i njihove učiteljice Vesna Kunstl Vuić i Danica Brajenović predstavili su projekt "Bolje spriječiti nego liječiti". Projekt je pobudio radoznalost kod svih učenika, a realiziran je  kroz ankete, istraživanja, prezentaciju i edukaciju.

Ciljevi projekta bili su učenje istraživanjem, prenošenje stečenih znanja ostalim učenicima, sprječavanje prijenosa zaraznih bolesti i stjecanje navike redovitog i pravilnog pranja ruku.

Učenici su marljivo fotografirali učenike u blagovaonici prije početka jela. Potaknuti „tehnikom pranja ruku“ učenicima je podijeljen anketni listić koji je sadržavao pitanja imaju li vodu u kući (ako ne, objasniti kako održavaju higijenu), kada, zašto i čime peru ruke kao i  njihovi ukućani i svoja saznanja o higijeni ruku.

Analiza ankete pokazala je da je uz određena znanja potrebna edukacija jer veoma mali broj učenika i odraslih nema razvijene higijenske navike.

IZJAVE UČENIKA O HIGIJENI RUKU:

• higijena je dobra za zdravlje,
  • ruke treba stalno prati da budemo zdravi,
  • ruke se moraju prati zbog bakterija koje slete na organizam,
  • ruke mora čovjek prati, ako ih ne pere unosi bakterije u svoje tijelo i može se razboljeti,
  • redovitom i ispravnom higijenom ruku možemo spriječiti razne bolesti,
  • rukama se prenose razne bakterije,
  • moraju uvijek biti čiste, pogotovo kada unosimo hranu u usta,
  • moramo ih prati jer možemo oboljeti a da ne znamo od čega
  • ruke moraju uvijek biti čiste, a i nokti odrezani
  • ruke su čiste tek kad ih operem

Druga skupina je fotografirala ruke „KOJE MOGU SVAŠTA“ razmišljajući o umjetničkim dojmovima i postavljanju izložbe. Na tekst pjesme Moje ruke mogu svašta sve što smisli moja mašta koju je napisala učiteljica D. Brajenović, mali istraživači drugog i trećeg razreda osmislili su pokrete i glasovnu pratnju.

Pored edukativne prezentacije i učenja o potrebi usvajanja higijenskih navika, učenici su upoznati i o posljedicama nepravilnog pranja ruku.

Dijelovi prezentacije su postavljeni iznad umivaonika u blagovaonici škole, kao stalni podsjetnik pravilnog pranja. Prezentaciju sa istim slikama pogledajte u privitku.

Priloženi dokumenti:
kako_prati_ruke.ppsx (955.24 KB)

objavio: Barbara Stanojević   datum: 21. 3. 2013.