Svjetski dan učitelja

5. listopada obilježava se Svjetski dan učitelja. Obrazovanje utječe na razvoj društva u cjelini, te je rad učitelja i nastavnika iznimno važan, što je često nedovoljno društveno prepoznato. Ovaj dan obilježava se u više od 100 zemalja svijeta, pa tako i u Hrvatskoj. Proglasio ga je UNESCO 1994. godine.

Ovogodišnje obilježavanje Dana učitelja usmjereno je na napore UNESCO-a u osposobljavanju kvalitetnih učitelja koji će podržati globalno građanstvo i kulturnu raznolikost.

Prema podacima UNESCO-a u svijetu će biti potrebno više od 5 milijuna učitelja do 2015. godine, 57 milijuna djece osnovnoškolske dobi trenutno je izvan školskog sustava. (Više informacija možete pronaći ovdje.)

Ministar Željko Jovanović uputio je čestitku povodom Dana učitelja, donosimo izvadak:

Poštovani odgajatelji, učitelji, nastavnici, profesori i stručni suradnici,

obilježavanje i proslava Svjetskoga dana učitelja prilika je da vam još jednom zahvalimo na predanosti s kojom radite svoj posao, trudu i energiji koju unosite u prenošenje znanja i odgajanje novih naraštaja.

Svjesni smo da posao učitelja nije nimalo jednostavan i da je uz stručnost i obrazovanje  potrebno mnogo senzibiliteta i želje da se u učionici ostvari poticajno okružje za učenje, koje pobuđuje maštu učenika te prepoznaje i uvažava njihove potrebe i interese prilagođavajući poučavanje individualnim mogućnostima. Svjesni smo i izazova s kojima se u svojem radu susrećete, ali i, na žalost, nedovoljne društvene prepoznatljivosti važnosti vaše profesije.

S tim u vezi, nismo zaboravili na zadaću i obećanje ove Vlade i Ministarstva dano vama, učiteljima i nastavnicima, da ćete prije svih drugih zaposlenih u javnim službama, čim se za to stvore uvjeti, biti primjerenije nagrađeni za svoju stručnost i izvrsnost.

Sustavno osiguranje kvalitete odgoja i obrazovanja i osiguranje optimalnih uvjeta rada odgojno-obrazovnih ustanova ostaje trajnim ciljem Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

(Čestitku u cjelini možete pročitati ovdje).

Svim kolegicama i kolegama želimo sretan Dan učitelja!

objavio: Vesna Majdandžić   datum: 5. 10. 2013.