Lažne e-mail poruke u ime CARNetovog webmaila

CARNet upozorava korisnike da ne nasjedaju na lažne e-mail phishing poruke koje pristižu u ime CARNetovog webmaila, budući da poruke nisu poslane od strane CARNeta. Naime, učenici i profesori su dobili e-mail poruku u kojem se napadač lažno predstavlja kao CARNet Webmail i traži od korisnika da pošalje svoje korisničke podatke. Učenicima i profesorima se savjetuje da ne odgovaraju na dobivenu e-mail poruku i nipošto ne šalju tražene podatke.

Ovakva vrsta napada je česta na Internetu i korisnici moraju biti oprezni kad odgovaraju na e-mail poruke.

Uputno je uvijek obratiti pažnju tko je pošiljatelj i na koju e-mail adresu će ići odgovor, te imati na umu da pružatelji usluga ne traže od svojih korisnika da im putem e-maila šalju korisničke oznake i lozinke. Karakteristično za ovakve napade na korisnike iz Hrvatske jest to da su napisani lošim hrvatskim jezikom.

(Vijest je preuzeta s CARNetove stranice i u cijelosti je možete pročitati ovdje.)

Phishing je vrsta prijevare na internetu koja je dosta česta, u nastavku saznajte što je to i kako se zaštititi.

Što je phishing?

Phishing se zasniva na lažnim web stranicama koje su vrlo slične originalnim stranicama ili na elektroničkim porukama koje imaju za cilj prikupljanje privatnih podataka korisnika. Cilj phishing napada je otkrivanje privatnih i osjetljivih podataka o korisnicima, poput PIN brojeva, korisničkih imena i lozinki, brojeva kreditnih kartica i sl

Kako se zaštititi od phishing napada?

• U slučaju da netko od vas zatraži osobne podatke putem elektroničke pošte, nemojte ih otkrivati.

• Ne ispunjavajte formulare koji traže osobne podatke putem elektroničke pošte. Osobne podatke unosite jedino na stranicama čija adresa počinje sa "https://".

• Prijavite svaku sumnjivu poruku ili stranicu instituciji ili osobi koju se oponaša.

• Poveznice navedene unutar elektroničkih poruka utipkajte ručno u Internet preglednik.

• Provjerite ako vaš antivirusni program blokira phishing stranice, ili instalirajte dodatak za Internet preglednik koji će vas upozoravati kada se nalazite na poznatim phishing stranicama.

• Pobrinite se da koristite najnoviju verziju Internet preglednika te da je preglednik zakrpan svim potrebnim sigurnosnim zakrpama.

• Ne otvarajte datoteke dobivene putem elektroničke pošte.

objavio: Vesna Majdandžić   datum: 13. 10. 2013.