Europska Noć istraživača

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta uputilo je svim školama poziv za sudjelovanje na Europskoj noći istraživača s ciljem popularizacije znanstveno-istraživačkog rada među djecom i mladima.

Poziv pročitajte pod Opširnije.

Europska noć istraživača tradicionalno se održava svake godine zadnjeg petka u mjesecu rujnu u više od 300 gradova  diljem   Europe.  Već  dvije  godine  zaredom,  Split   i   Zagreb su  domaćini  ove  manifestacije  koja  ima  za  cilj   na   zabavan  i jednostavan  način  podići  svijest  šire  javnosti  o  važnosti  znanstvenog  istraživanja  za  društvo  kako  bi  se  srušile  predrasude   koje   često   postoje   prema   znanstvenoistraživačkoj   zajednici,   te   povećala   zainteresiranost   mladih   za  profesionalnu karijeru u znanosti.

Glavna  tema  ove  noći  je  promicanje  znanosti  pod  geslom  "Istraživanje  za  inovacije,  inovacije  za  javnost". Noć  istraživača  dovodi  znanstvenike  među  ljude,  na  ulice  i  prodajne  centre,   van   okvira  u  kojima   se  znanost   odvija svakodnevno, kako bi se ljudima, a posebno mladima približilo što istraživači rade i naglasila njihova korisnost društvu.
Cilj je privući i motivirati mlade, kreativne ljude, da se bave tako važnim poslom kao što je znanost kroz direktan kontakt sa vrhunskim hrvatskim znanstvenicima koji su svoju kreativnost i inovativnost u poslu već pokazali.

Program na svim punktovima u Zagrebu (Avenue Mall) i Splitu (Marmontova ulica) će biti cijelo vrijeme na raspolaganju  za  posjetitelje od 18h do 23h. Svečano otvaranje će biti upriličeno u 19h, a  posebno iznenađenje za sve posjetitelje je predviđeno  u 21h. Program je namijenjen zainteresiranoj javnosti, posebno djeci i mladima. Glavne aktivnosti će  se   odvijati   kroz  interaktivne  Eureka  module  na  malim pozornicama  na kojima  će  istraživači  predstavljati  svoja  znanstvena  dostignuća  i  izazove  za  budućnost.  Posjetitelje  očekuje  mnoštvo  nagrada  poput  mini  laboratorija, mikroskopa,  detektora  i  sličnih  znanstveno-popularnih  igračaka.

Detaljan  program  se  može  vidjeti  na  Web  adresi  www.noc-istrazivaca.hr, te na Facebook i Twitter stranicama.

Noć  istraživača  organizira  Društvo  znanost.org,  u  suradnji  sa Sveučilištem  u  Splitu,  Fakultetom  elektrotehnike  i  računarstva  Sveučilišta  u  Zagrebu, te  s  Hrvatskom  agencijom  za  malo  gospodarstvo,  inovacije  i  investicije  HAMAG-BICRO. Projekt je sufinanciran  od Europske komisije kao prvi hrvatski projekt prihvaćen kroz program Obzor 2020.

INFORMACIJE I KONTAKT:

Web: http://www.noc-istrazivaca.hr; e-mail: kontakt@noc-istrazivaca.hr

Split:  split@noc-istrazivaca.hr, Danijel Nejašmić, 095/1974-606

agreb: zagreb@noc-istrazivaca.hr, Doris Boras, 091/2336-995

objavio: Vesna Majdandžić   datum: 24. 9. 2014.