Dani kruha u 4. razredu

Dani kruha

Učenici četvrtog razreda su 16. listopada obilježili Dane zahvalnosti za plodove zemlje - Dane kruha. Svaki učenik je donio po neki proizvod od brašna. Uz put smo i čitali sastave od zrna do kruha u prošlosti i danas. Pozvali smo ravnateljicu i pedagoginju. Častili smo se. Nismo znali od kuda početi jesti. Bilo je: kiflica, kruha, zimnice itd. Pedagoginja je rekla da budemo zahvalni ovim plodovima jer neka djeca nemaju ništa jesti.

Svima je bilo lijepo. Rekli smo da taj dan nećemo zaboraviti.

Edo Juranović

Nekad i sad

Nekad se pšenica žela ručno sa srpom. Kad se požela, vezala se u snopove. Snopovi su se vozili kući gdje je bila vršalica. U vršlilcu su se bacali snopovi gdje se slama odvojila od pšenice. Danas se pšenica žanje kombajnima, pšenica se istresa u prikolicu i sprema. Slama se kosi i sprema za hranu životinjama zimi.

Josipa Vicković

Pšenica

Kad bi pšenica dozrela morala se požeti ili pokositi. To se radilo pažljivo, tako da što manje zrna ostane na njivi.

Da bi pšenica bila što bolje pokošena i  da se manje osipa, na kose se stavlja slagača. Slagača se radila od jasenovih grana, a montirala se na ušice kose. U ravnini s  oštricom kose stave se dvije željezne šipke koje su pridržavale pokošeno klasje, a savijena  grana da uredno slaže na tlo. Na kolima pomoću konjske zapreke žito se dovozilo do vršalice. Sa kola snopovi pšenice su se bacali u vršalicu. Na vršalici su se razvezali snopovi i ubacivali u bubanj vršalice. Na prednjem dijelu vršalice pravili su se kupovi slame, prikupljala se pljeva na sredini vršalice, a na kraju žito.

Nakon vršidbe, zrnje žita se vijalo (pročišćavalo) od pljeve i prašine na povjetarcu. Kada je to bilo gotovo, žito se prosijalo od kukolja u rešetu. Tek je tada žito bilo spremno za mljevenje.

Ivan Lotina

Prije i sada

PRIJE

Nekad se oralo sa konjima, volovima i kravama. Žito se sijalo ručno. Kad je pšenica sazrila, žela se srpom i kupila. Zatim se sušila i skupljala na hrpu i s debelim štapom tuklo da iz klasa ispadne sve zrno. Pšenicu su mljeli u brašno i pekli domaći kruh. Kruh se posluživao uz meso i mesne proizvode koje su sami proizveli.

SADA

Sada se oranice obrađuju traktorima i traktorskim priključcima. Žito se sije traktorskim sijačicama. Kad pšenica sazri, žanje se kombajnom ili traktorskim beračem. Nakon troga se transportira u prikolicu i vozi kući u spremnike. Neki ljudi i danas melju pšenicu i prave brašno i peku domaći kruh. Mnogi ljudi danas ne peku kruh, već ga kupuju u pekarama i trgovinama.

Katarina Mlađenović

objavio: Vesna Majdandžić   datum: 30. 10. 2014.