Projekt "Od srca srcu"

Već treću godinu u našoj školi uspješno se provodi  projekt „Od srca srcu“. Projekt su pokrenuli tadašnji učenici četvrtog razreda i pedagoginja. Cilj ovog projekta je prikupljanje pomoći i darivanje u predblagdanske dane onih kojima je pomoć potrebna, te poticanje i razvoj humanosti, ljubavi, brige među učenicima i osjećaja za stare, nemoćne, bolesne, siromašne, odnosno prihvaćanje različitosti.

Akcija je provođena više puta i svaki put je bila uspješna.

S obzirom na uspješnost i značaj projekta ove školske godine nastavili smo s  provođenjem u suradnji sa roditeljima učenika naše škole i djelatnicima Crvenog Križa Dvor. Prva ovogodišnja akcija u sklopu projekta započela je pred Božićne blagdane, druga je bila planirana pred Uskršnje blagdane. Sticajem okolnosti ove godine projekt se nije ni  prekidao, naime, kroz različite humanitarne aktivnosti trajao je sve do sad. U projekt čija je koordinatorica pedagoginja bili su uključeni učenici, učitelji, ostali djelatnici škole i roditelji.

Aktivnosti koje su provođene u sklopu projekta su: dobrovoljno prikupljene hrane, dobrovoljno prikupljenog novca (kune) „Kuna za prijatelje“, izrada čestitki i različitih kreativnih poklona na nivou razreda, izvannastavnih aktivnosti, knjižnice i darivanje kolača kao rezultat uspješne suradnje s roditeljima.

Kroz navedene aktivnosti prikupljeni su paketi pomoći (hrana i kolači) kojima su darivani stari, nemoćni i obitelji učenika naše škole. Ove godine dio kolača prikupljenih u sklopu projekta naši učenici su darivali Udomiteljskoj obitelji Bencun u Dvoru koja ima četiri korisnika. Osim posjete i darivanja kolača učenici su se družili s korisnicima, čitali priče i pjesme, izrađivali ukrase. Prikupljenim novcem ostvarena je pomoć u vidu pomagala za vježbanje (podloge), usmjerena na obitelj učenice s posebnim potrebama, plaćanje školskog obroka učenika i pomoć obitelji učenika koja je izgubila svoga bližnjeg. Pomoć je uz suradnju djelatnika Crvenog Križa u Dvoru, roditelja i učenika dopremljena obiteljima naših učenika i pojedincima (starim, bolesnim, siromašnim) na terenu.

U našoj blizini žive ljudi s teškim uvjetima života. Naše sudjelovanje u ovoj akciji  nam je pomoglo da se osvijestimo i postanemo blagodarni na svemu onom što imamo, onom što nam je dano, a čega se često puta ne sjetimo misleći da tako treba biti ili ne misleći da svima nije tako. Svi ti trenutci akcije teški i lijepi na kraju su bili  povezani i  okrunjeni osjećajem sreće, zadovoljsta jer sve što smo radili, radili smo od srca i dali nekom drugom srcu da bi ga usrećilo.  A u srcu kao što znamo smo mi i svi oni koje volimo, ako nam je srce čisto, onda ima ljubavi za sve jer su u srcu naša dobra djela i otuda kreću prema drugima.

Ovim putem želimo se zahvaliti svima koji su svoja srca otvorili za dobra djela, učenicima i roditeljima, jer kao što znate jako je lijepo nekome pomoći i svojom pažnjom učiniti ga sretnim. Sreća se sastoji od sitnica učinjenih  s ljubavlju.

Stojanka Strineka, pedagoginja

objavio: Vesna Majdandžić   datum: 20. 4. 2015.